تبلیغات
سازمان های بین المللی آفریقا - مقام لیپتاكو - گورما (ALG)
سه شنبه سی و یکم فروردین 1389  12:50 بعد از ظهر    ویرایش: دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389 12:05 بعد از ظهر

یكی از سازمان‌های منطقه آفریقای غربی (غرب آفریقا) ALG‌ است كه به صورتی گذارا در این پست معرفی‌اش می كنم.


مقام توسعه همگرایی منطقه لیپتاكو – گورما موسوم به مقام لیپتاكو – گورما (ALG) یك سازمان بین المللی منطقه‌ای است متشكل از كشورهای مالی، بوركینافاسو و نیجر در 3 دسامبر 1970 میلادی تأسیس شد.

این سازمان منطقه‌ای اولین سازمان منطقه‌ای آفریقای غربی است و مقر آن در اواگادوگو پای‌تخت بوركینافاسو می‌باشد.

مآموریت مقام لیپتاكو – گورما تقویت و توسعه هماهنگ و همگرا صنعت و معدن، انرژی، اقتصاد كشاورزی و دامپروی، شیلات و محیط زیست، ارتباطات و امور اجتماعی در چهارچوب منطقه‌ای است. سه كشور عضو در نظر دارند تا مقام لیپتاكو – گورما را به یك منطقه اقتصادی همگرا در سرتاسر قلمروشان تبدیل كنند.

در این راستا مقام لیپتاكو – گورما به دنبال تحقق چهار هدف می‌باشد: امنیت غذایی، بازداری منطقه‌ای، حفاظت از محیط زیست و توسعه اجتماعی.


مقام لیپتاكو – گورما در بخشی از سرزمین‌های متعلق به این سه كشور -در حدود 370،000 كیلومتر مربع- فعالیت می‌كند كهبیش از 16.5 ملیون نفر در آن زندگی می‌كنند.

این منطقه دارای اقلیم نیمه خشك و محصور و اقتصاد آن مبتنی بر كشاورزی آبه و دامپروری است. قسمت قابل توجهی از مردم این منطقه زیر خط فقر زندگی می‌كنند.


مقام لیپتاكو – كورما دارای سه ركن اصلی است: كنفرانس سران، شورای وزیران و اداره كل

كنفرانس سران عالیترین ركن این سازمان است. شورای وزیران ركن تصمیم‌گیری و نظارتی و اداره كل ركن اجرایی آن می‌باشد.

علاوه بر آن سه كمیته ملی (ازهر كشور عضو یك كمیته) و چند كمیته فنی- بخشی یا فنی- تخصصی اركان سازمان را در انجام وظایفشان یاری می‌رساند.


نشان مقام لیپتاكو- گورما از عناصر زیر تشكیل شده است: پرچم سه كشور عضو در وسط، شش برگ سبز كه دو‌به‌دو پرچم های میانی این سه كشور را دربرگرفته، یك منفذ آب در وسط نشان و سه نقطه سیاه در فضای میانی برگ‌ها.

این گروه‌بندی نشان‌دهنده ارتباطات، فرهنگ همبستگی، صلح و استفاده مشترك از منابع طبیعی جمعیت كشورهای عضو می‌باشد و نمادی از پیوند میان مردمانی باستانی، اتحاد جوامع و تشابه اجتماعی و اقتصادی سه كشور عضو است.


سازمان‌های بین المللی از حیث امكان پیوستن كشورهای دیگر (غیر از مؤسیسن) سه گونه‌اند: بسته، نیمه باز و باز.

برخی سازمان‌ها بسته‌اند یعنی هیچ كشوری را به عضویت خود در نمی‌آوردند نظیر اتحادیه عرب. برخی سازمان‌های بین المللی بازند یعنی تمام كشورهای جهان می‌توانند بدان بپیوندند نظیر ملل متحد. گونه سوم سازمان‌های بین المللی سازمان‌هایی هستند كه برخی كشورها (كشورهای دارای شرایط خاص) را به عضویت می‌پذیرند نظیر سازمان تجارت جهانی كه كشورهای دارای شرایط اقتصادی-  اجتماعی معینی می‌توانند در آن عضویت یابند.

مقام لیپتاكو – گورما از گونه اول است یعنی هیچ كشوری دیگری غیر از مؤسیسن آن نمی‌توانند بدان بپیوندند.


ادامه دارد ...


   


نظرات شما ()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

سازمان های بین المللی آفریقا

حقوق آیینه تمام نمای فرهنگ بشر است