تبلیغات
سازمان های بین المللی آفریقا - مفهوم عضویت در یك سازمان بین المللی
سه شنبه سی و یکم فروردین 1389  12:59 بعد از ظهر    ویرایش: چهارشنبه یکم اردیبهشت 1389 04:20 بعد از ظهر
نوع مطلب: مفاهیم پایه‌ای-  ،

ورود به یك سازمان بین المللی و یا خروج/اخراج از آن به چه معنا است؟


ورود به یك سازمان بین المللی

سازمان‌های بین المللی به موجب یك معاهده                          (la convention/treaty) متولد می‌شوند بدین ترتیب كه كشورهای مؤسس سازمان با یكدیگر موافقت‌نامه‌ای امضاء می‌كنند تا با یكدیگر در یك سلسله امور همكاری كنند و برای آسان شدن كارها، یك شخص حقوقی مستقل از كشورهای عضو ایجاد و برخی از اختیارات خود را بدو تفویض می‌كنند. از این رو ایجاد یك سازمان بین المللی یعنی شكل گرفتن یك موافقت‌ بین المللی چندجانبه.

روشن است كه كشورهایی كه بخواهند به عضویت یك سازمان درآیند چه از ابتدای تأسیس چه پس از آن، بایستی به معاهده مؤسس آن سازمان (اساس‌نامه سازمان بین المللی) بپیوندند.

معاهدات گونه‌ای قرارداد هستند بدین ترتیب عضویت در یك سازمان بین المللی به معنای انعقاد -و یا الحاق به- یك معاهده و به عبارت روشنتر به معنای پذیرش مفاد اساس‌نامه آن سازمان می‌باشد و به این می‌ماند كه چند شخص بخواهد یك شركت تجاری ایجاد كنند.

معاهدات -به مانند هر قرارداد دیگری- متضمن یك سلسله حقوق و تعهدات برای اشخاصی است كه بدان پیوسته‌اند. تعهد به اجرای مصوبات و تصمیمات آن سازمان و حق برخورداری از مزایایی كه در اساس‌نامه هر سازمان پیش بینی می‌شود نظیر حق اظهار نظر یا حق رأی. از آنجا كه در حال حاضر بسیاری از امور بین المللی را سازمان‌های بین المللی رتخ و فتخ می‌كنند، حق رأی در یك سازمان بین المللی به معنای حضور تعیین‌كننده در عرصه بین المللی است.

در نتیجه می‌توان گفت كه عضویت در یك سازمان بین المللی به معنای پذیرش یك سلسله تعهدات و یك سلسله حقوق و مزایا است.

اعضای یك سازمان بین المللی یا كشورهایی هستند كه آن را برای بار اول ایجاد كرده‌اند یعنی مؤسسین سازمان و یا كشورهایی هستند كه بعدا به آن پیوسته‌اند (به سازمان ملحق شده‌اند). الحاق كشور جدید به سازمان بدان معنا است كه این كشور نیز به مانند مؤسسین آن سازمان، طرف معاهده می‌باشد یعنی حقوق و تعهدات مذكور در اساس‌نامه سازمان را می‌پذیرد.

خروج از یك سازمان بین المللی

اعضای سازمان بین المللی می‌توانند از سازمان خارج شوند. به لحاظ حقوقی خروج یك كشور از یك سازمان بین المللی  شبیه آن چیزی است كه در حقوق داخلی ایران «اقاله» و یا «تفاسخ» نامیده می‌شود.

تفاسخ یا اقاله به معنای از بین بردن یك قرارداد است و نیاز به رضایت طرف دیگر قرارداد دارد. خروج از سازمان كاملا شبیه اقاله است با این تفاوت كه در  قراردادهای داخلی با اقاله قرارداد به طور كلی ازبین می‌رود ولی با خروج یك عضو از یك سازمان بین المللی، آن معاهده تنها نسبت به كشور خارج شده از بین می‌رود و بین باقی اعضاء معتبر كماكان معتبر باقی می‌ماند.


اخراج از یك سازمان بین المللی

سازمان‌های بین المللی برای تضمین اجرای سیاست‌ها، مقررات و تصمیمات خود از یك سلسله اختیارات و اقتداراتی نظیر اختیار اخراج یا تعلیق عضویت برخوردارند. توسل به این ابزارها منوط به تحقق شرایط و رعایت ترتیباتی است.

از دیدگاه حقوقی اخراج از یك سازمان به خروج یك عضو می‌ماند با این تفاوت كه تصمیم‌گیرنده اخراج نه كشور متخلف كه باقی اعضاء هستند نظیر این كه دو نفر یك قرارداد امضاء كنند ولی یك از طرف‌های قرارداد به مفاد آن پابند نباشد. در این صورت طرف دیگر می‌تواند به طور  یك‌جانبه قرارداد را بهم بزند و  به اصطلاح فسخ كند.

باید توجه داشت كه از جهت سیاسی خروج از سازمان با اخراج سازمان تفاوت چشم گیری دارد و اخراج یك كشور از یك سازمان به وجه سیاسی آن كشور لطمه جدی می‌زند.

   


نظرات()  
آفریقا نیوز
سه شنبه سی و یکم فروردین 1389 05:10 بعد از ظهر

با سلام

از "‌آفریقا نیوز" به كلیه دوستداران آفریقا...

وبلاگ خبری - تحلیلی " آفریقا نیوز " متولد شد!!!

از این به بعد منتظر اخبار سراسر قاره سیاه باشد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

سازمان های بین المللی آفریقا

حقوق آیینه تمام نمای فرهنگ بشر است