تبلیغات
سازمان های بین المللی آفریقا - تاریخچه اتحادیه آفریقا؛ بخش دوم
شنبه هجدهم اردیبهشت 1389  07:57 قبل از ظهر    ویرایش: شنبه هجدهم اردیبهشت 1389 08:26 قبل از ظهر

در پست پیشین با ظهور اندیشه پان افریكنیسم كه سنگ بنای آفریقای جدید است، آشنا شدیم. در این پست به سازمان وحدت آفریقا به عنوان سلف اتحادیه آفریقا می‌پردازم.

2- گسترش موضوع فعالیت

اهداف اساسی سازمان وحدت آفریقا عبارت بود از

 1. حذف نشانه‌های استعمار و نژادپرستی
 2. تقویت وحدت و همبستگی حكومت‌های آفریقایی و همكاری برای آسان كردن پیشرفت
 3. دفاع از حاكمیت و یك‌پارچگی سرزمینی حكومت‌های عضو
 4. آسان كردن همكاری بین المللی در چهار چوب ملل متحد.

سال‌های بعد سازمان وحدت آفریقا به موازات دستیابی به برخی اهداف سیاسی و گسترش تعداد اعضاء، اهداف خود را به عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی نیز گسترش داد.

در واقع سازمان وحدت آفریقا حوزه موثری فراهم كرد كه به تمام حكومت‌های عضو این امكان را می‌داد كه مواضع هماهنگی درباره منافع مشترك مرتبط با آفریقا در فرصت‌های بین المللی اتخاذ كنند و به گونه مؤثر از منافع قاره دفاع كنند و قاره از رهگذر «كمیته هماهنگی سازمان وحدت آفریقا برای آزادسازی آفریقا»، یك صدا حرف می زد و اثر تعیین‌كننده می‌گذاشت و بدون نقص، یك اجماع بین المللی در مبازره برای آزادی و مبازره علیه نژادپرستی محقق می‌كرد.

در  پایین نشان اتحادیه آفریقا چند حلقه قرمز رنگ بهم‌بسته وجود دارد. این حلقه‌ها كه نماد خون های ریخته شده برای آزاد كردن آفریقا دارد، به همین موضوع اشاره می كند.


3- مهمترین اقدامات سازمان وحدت آفریقا

در همین راستا ابتكاراتی انجام و برنامه هایی ماهوی در برخی حوزه ها محقق شد. برخی از این ابتكارات عبارتند از:

 1. طرح عملیاتی لاگو و قانون نهایی لاگو مصوب 1980 میلادی كه برنامه ها و راهبردهای معطوف به افزایش پیشرفت خودنگهبانی و همكاری میان كشورهای آفریقایی را تعریف می‌كند.
 2. منشور آفریقایی حقوق بشر و مردم مصوب 1981 میلادی در نایروبی، پایتخت كنیا كه به ایجاد كمیسیون حقوق بشر و مردم كه در بانجول در كشور گامبیا و نیز اعلامیه و طرح عملیاتی خلیج بزرگ منجر شد. این اسناد را سازمان وحدت آفریقا برای افزایش حقوق بشر و مردم در قاره تصویب كرد.
 3. برنامه ارتقای اقتصاد در آفریقا مصوب 1985 میلادی كه یك برنامه فوری معطوف به رویاروی با بحران دهه 80 میلادی در حوزه پیشرفت كه به دنبال یك دوره خشك‌سالی و قحطی كه بر قاره خسارت فراوانی زد و بدهی‌های خارجی افریقا را سرسام‌آور كرد، مطرح شد.
 4. اعلامیه سازمان وحدت آفریقا راجع به اوضاع سیاسی و اجتماعی- اقتصادی در آفریقا و تغییرات بنیادینی كه در جهان ایجاد شد، مصوب 1990 میلادی كه بر تأثیر قاطع آفریقا در به‌كارگرفتن ابتكار، تعیین سرنوشت خود و برداشتن چالش‌های برابر صلح، دموكراسی و امنیت تأكید می‌كرد.
 5. منشور آفریقایی مشاركت مردم مصوب 1990 میلادی كه بر تأثیر سازمان وحدت آفریقا در اجرای كامل قرار دادن شهروندان آفریقایی در قلب روند پیشرفت و اتخاذ تصمیمات گواهی می‌دهد
 6. معاهده موسس جامعه اقتصادی آفریقا مصوب 1991 میلادی معروف به عنوان معاهده ابوجا كه معطوف به جایگزینی این جامعه در 6 مرحله پیش از انجام یك بازار مشترك آفریقایی می ‌باشد
 7. سازوكار پیش‌گیری، اداره و تنظیم درگیری‌ها مصوب 1993 میلادی در جهت رهبری خود آفریقایی‌ها در یافتن راه‌حل درگیری‌ها و در ایجاد صلح، امنیت و ثبات در قاره
 8. برنامه عملیاتی قاهره مصوب 1995 كه یك برنامه معطوف به ازسرگرفتن پیشرفت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آفریقا است
 9. موضع آفریقا راجع به بحران بدهی خارجی آفریقا مصوب 1997 كه یك راهبرد معطوف به رویارویی با بحران بدهی‌های خارجی قاره بود
 10. تصمیم الجزایر راجع به تغییرات دولت بر خلاف قانون اساسی مصوب 1999 میلادی و اعلامیه لومه راجع به چهارچوب واكنش به تغییرات خلاف قانون اساسی دولت مصوب 2000 میلادی
 11. اعلامیه راجع به كنفرانس امنیت، ثبات، پیشرفت و همكاری در آفریقا كه اصول بنیادین گسترش دموكراسی و حكمرانی خوب در قاره را مستقر می كند

علاوه بر آن قاره آفریقا چند ابتكار گروهی تحت هدایت سازمان وحدت آفریقا در حوزه حفاظت محیط زیست ، مبارزه علیه تروریسم بین المللی، بیماری‌های همه‌گیر نظیر ایدز، مالاریا و سل، اداره مسائل بشری در مواردی نظیر افزایش پناهندگی و اشخاص بیخانمان، مین‌های زمینی، سلاح‌های سبك و كالبیر كم و نظایر آن گرفته است.


4- بروز ناكارآمدی 

در ابتدای سده اخیر میلادی سازمان وحدت آفریقا با عناوینی نظیر عدم تحرك و پویایی كافی در عرصه بین المللی و قاره‌ای مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

در پرتو تحولات نظام بین الملل پس از جنگ سرد، كشورهای عضو سازمان برای آن كه بتوانند نقش و جایگاه این قاره را در مناسبات نظام بین‌الملل در قرن بیست و یكم میلادی گسترش دهند، تلاش‌هایی را برای تأسیس اتحادیه آفریقا از دهه 90 میلادی آغاز كردند.

در ابتدا به پیشنهاد معمر قذافی طرح تأسیس ایالات متحده آفریقایی (les Etats-unis de l'africaine) را كه از ساختار اتحادیه اروپا الگو گرفته بود، ارائه كرد كه در خلال بررسی در نشست های بعدی كنار گذاشته و بررسی طرح اتحادیه آفریقا (union africaine) در دستور قرار گرفت.

سران سازمان وحدت آفریقا در نشستی فوق العاده در 9 سپتامبر 1999میلادی در شهر سرت (Syrte) واقع در جماهیر بزرگ عربی سوسیالیست خلق لیبی (la Grande Jamahiriya Arabe Libyenne Populaire et Socialiste) با انتشار بیانیه‌ای موسوم به «بیانیه سرت» (la déclaration de Syrte) تصمیم به تأسیس اتحادیه آفریقا گرفتند.

 

ادامه دارد ...

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

سازمان های بین المللی آفریقا

حقوق آیینه تمام نمای فرهنگ بشر است